Ceny ropy dál klesají, investory znepokojuje hrozba brexitu

Světové ceny ropy dnes pokračují v poklesu, investory znepokojuje zejména hrozba takzvaného brexitu, tedy vystoupení Británie z Evropské unie. Část dnešních ztrát nicméně ropa smazala po zprávě o poklesu zásob této strategicky důležité suroviny ve Spojených státech.

Cena severomořské ropy Brent s dodáním v srpnu kolem 18:00 SELČ klesala o procento pod 50 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) s dodáním v červenci odepisovala téměř půl procenta a pohybovala se v blízkosti 48,30 dolaru za barel.

Investoři se obávají, že pokud Británie z EU vystoupí, povede to k prudkému posílení kurzu amerického dolaru. Silnější dolar zvyšuje ceny ropy i dalších komodit z pohledu držitelů ostatních měn, což obvykle podkopává poptávku.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) dnes oznámil, že zásoby ropy v USA minulý týden klesly o 933.000 barelů. Analytici nicméně v anketě agentury Reuters počítali s mnohem výraznějším poklesem, v průměru o 2,3 milionu barelů.

Investoři nyní čekají na výsledek zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed). Předpokládá se, že Fed zatím nechá úrokové sazby beze změny. Investoři ale doufají, že jim šéfka Fedu Janet Yellenová blíže nastíní další vývoj měnové politiky ve Spojených státech.

Newsletter