Dolar zahajuje týden slabší v dolarovém indexu i proti euru. Společná měna sílí nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu jsou v zisku. Koruna posiluje pod 25,50 za euro.

Ceny ropy dál klesají kvůli pochybám o snižování těžby

Světové ceny ropy dnes končily výrazným poklesem a navázaly na pondělní čtyřprocentní ztráty. Ropný trh oslabuje silnější kurz dolaru a pochybnosti o realizaci globální dohody o omezení těžby.

Cena severomořské ropy Brent kolem 20:00 SEČ klesla o 1,8 procenta na 53,93 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ztratila 1,7 procenta na 51,10 dolaru za barel.

Dolar dnes oživil z počátečních ztrát, což ceny ropy oslabilo. Silnější dolar odrazuje investory od nákupů ropy a dalších komodit.

Členové kartelu OPEC a významné těžařské země mimo organizaci v čele s Ruskem se minulý měsíc dohodly, že od 1. ledna sníží těžbu, aby omezily nadbytečné dodávky na trh a podpořily cenu suroviny. Někteří členové OPEC, zejména Saúdská Arábie, podle všeho těžbu omezují, není ale jasné, zda budou dohodu dodržovat země jako Irák. Rusko a Kazachstán letos zatím produkci snížily, bylo to ale hlavně kvůli silným mrazům, které si vynutily odstavení části těžby.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT ZÁVĚREČNÁ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent březen 53,93 54,94
New York – Nymex WTI únor 51,10 51,96

 

Newsletter