Ceny ropy dál mírně klesají v pochybách o snížení těžby

Světové ceny ropy zůstávají na počátku týdne pod tlakem a odpoledne mírně ztrácely. Na ropném trhu přetrvávají pochybnosti, zda velké těžařské země dodrží sliby snižování těžby. Ceny oslabují i kvůli očekávání, že těžba ropy ve Spojených státech letos obnoví růst.

Cena severomořské ropy Brent kolem 17:15 SEČ klesla o pět centů na 55,40 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI oslabila o deset centů na 52,27 dolaru za barel.

Kartel OPEC se loni dohodl, že od 1. ledna omezí produkci o celkem 1,2 milionu barelů denně a minulý měsíc k podobné dohodě přesvědčil některé významné těžařské země mimo organizaci v čele s Ruskem. Saúdská Arábie a někteří další producenti sice už těžbu a vývoz začaly snižovat, celkově ale produkce zůstává vysoká a zásoby v řadě oblastí světa jsou nadále v blízkosti rekordních maxim, uvedla agentura Reuters.

Ropu dnes oslabilo i vyjádření saúdskoarabského ministra energetiky Chálida Fálila, podle něhož těžařské země z OPEC a mimo ni zřejmě neprodlouží prosincovou dohodu na omezení těžby ze dohodnuté šestiměsíční období. Fálil očekává, že globální zásoby ropy během prvního pololetí klesnou tak, jak se předpokládá.

Banka Goldman Sachs očekává, že těžba ropy v USA letos vzroste o zhruba tři procenta z necelých devíti milionu barelů denně na konci loňského roku. Ještě v červnu se v USA těžilo jen 8,5 milionu denních barelů.

Newsletter