Ceny ropy dál výrazně rostou, podpořil je pokles zásob v USA

Světové ceny ropy dnes vymazaly počáteční ztráty a obnovily růst. Posílily je odpolední údaje o překvapivém poklesu ropných zásob na americkém trhu. Ropný trh nadále podporují pokračující hluboké výpadky produkce v Kanadě a Nigérii.

Severomořská ropa Brent kolem 16:40 SELČ vzrostla o 2,7 procenta na zhruba 46,70 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI zdražila o jeden dolar, tedy více než dvě procenta, na 45,66 USD. V úterý ceny ropy získaly tři až čtyři procenta.

Zásoby ropy v USA se minulý týden snížily o 3,4 milionu barelů a zaznamenaly první pokles od března. Analytici dotázaní agenturou Reuters přitom čekali nárůst o 714.000 barelů. O více, než se čekalo, klesly rovněž zásoby benzinu a dalších ropných produktů, uvedl vládní Úřad pro energetické informace (EIA).

Ropu v posledních dnech podporují rozsáhlé výpadky produkce v Kanadě a Nigérii. V Kanadě těžaři odstavili velkou část kapacit těžby ropných písků kvůli obřímu lesnímu požáru v provincii Alberta. Série útoků na nigerijskou ropnou infrastrukturu snížila těžbu ropy největšího afrického producenta ropy nejníže za 22 let.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent červenec 46,70 45,52
New York – Nymex WTI červen 45,66 44,66

Newsletter