Ceny ropy díky předpovědi IEA výrazně oživily

Světové ceny ropy dnes po středečním poklesu výrazně oživily. Podpořila je předpověď Mezinárodní agentury pro energii (IEA) o brzkém dosažení rovnováhy na ropném trhu a vyjádření saúdskoarabského ministra o možnosti zásahu v zájmu stabilizace cen.

Cena severomořské ropy Brent v 18:00 SELČ získávala 3,5 procenta na 45,60 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI se pohybovala kolem 43,15 dolaru se ziskem 3,4 procenta. Ve středu ceny ztratily asi dvě procenta kvůli nečekanému růstu zásob v USA a zprávě o rekordně vysoké těžbě v Saúdské Arábii a celém ropném kartelu OPEC.

IEA dnes předpověděla, že poptávka po ropě se bude příští rok zvyšovat pomaleji, než se předpokládalo, avšak vztah mezi nabídkou a poptávkou se začne zvolna vyrovnávat. Ve druhé polovině roku agentura čeká poprvé po více než dvou letech růstu výrazný pokles zásob, což bude znamenat, že na trhu prakticky nezbude žádný významnější převis nabídky.

Saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih řekl, že členové OPEC budou s nečlenskými zeměmi v rámci zářijového neoficiálního zasedání ministrů kartelu diskutovat o situaci na trhu. Podle agentury Reuters dodal, že se bude jednat i o krocích, které by mohly stabilizovat ceny.

 

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent říjen 45,60 44,05
New York – Nymex WTI září 43,15 41,71

Newsletter