Ceny ropy jsou na letošním maximu

Světové ceny ropy dnes vystoupily na nová letošní maxima. Trh podpořil zrychlený růst dovozu ropy do Číny, pokračující sabotáže ropné infrastruktury v Nigérii a také další pokles komerčních zásob suroviny ve Spojených státech i přetrvávající slabý kurz dolaru.

Severomořská ropa Brent vystoupala nad 52 dolarů za barel. Dostala se nejvýš od loňského října. Cena americké lehké ropy WTI vykazovala růst o jedno procento k 51 USD a dostala se nejvýš od loňského července.

Ceny ropy se z lednových dvanáctiletých minim takřka zdvojnásobily. V posledních týdnech je tlačí vzhůru výpadky produkce v řadě oblastí světa. Trh se nyní zaměřuje hlavně na propad těžby v Nigérii, kde na ropná zařízení intenzivně útočí ozbrojené skupiny.

Zásoby ropy na americkém trhu klesly minulý týden více, než se čekalo, a zaznamenaly třetí týden poklesu po sobě. Zásoby benzinu a dalších ropných produktů naopak nečekaně vzrostly, sdělil dnes vládní Úřad pro energetické informace (EIA).

Dovoz ropy do Číny v květnu rostl nejrychleji za více než šest let. Ropu nadále podporuje kurz dolaru, který od konce minulého týdne klesá kvůli slábnoucím nadějím na brzké zvýšení úrokových sazeb v USA.

Newsletter