Ceny ropy klesají, americká ropa byla prvně od léta pod 40 dolary

 Světové ceny ropy dnes opět klesaly. Během dne ztrácely až jedno procento. Americká lehká ropa spadla poprvé od srpna pod hladinu 40 dolarů za barel. Obchodníci si navzdory dnešní relativně příznivé zprávě o stavu amerických zásob ropy opět všímali nadměrné nabídky na světovém trhu s touto strategickou surovinou.

Cena severomořské ropy Brent dnes před 18:00 SEČ ztrácela 19 centů na 43,38 USD. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se během dne propadla až na 39,41 USD za barel. Později ale ztráty zmírnila a naposledy vykazovala pokles o 54 centů na 40,13 USD za barel. V srpnu klesla cena WTI až na 37,75 USD za barel, což byla nejnižší hodnota za šest a půl roku.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) dnes uvedl, že americké zásoby ropy se minulý týden zvýšily o 252.000 barelů na hodnoty blízko historickým rekordům. Zásoby rostly již osmý týden po sobě. Analytici oslovení agenturou Reuters ale nárůst odhadovali na 1,9 milionu barelů. Snížily se naopak zásoby ropných destilátů, u kterých se začala projevovat sezónní poptávka.

Analytik společnosti Caprock Risk Management Chris Jarvis upozornil, že dnešní údaje o nečekaně menším nárůstu zásob měly potenciál k tomu, aby pomohly cenám k růstu. Tlak na výprodej ale podle něj pravděpodobně nepoleví, protože americké zásoby ropy se pohybují blízko rekordní úrovně.

Za celý minulý týden se ceny ropy snížily o zhruba osm procent, což byl nejvýraznější týdenní pokles za osm měsíců. Dolů je tlačily mimo jiné údaje o pokračujícím růstu zásob ropy. Tento týden v pondělí si trh s ropou přechodně oddechl, když mezi obchodníky zavládly obavy z dopadů pátečních teroristických útoků v Paříži na ekonomiku. V úterý ale ceny ropy opět zamířily dolů a klesly o více než dvě procenta.

 

 

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent leden 43,38 43,57
New York – Nymex WTI leden 40,13 40,67

Newsletter