Ceny ropy klesají, oslabuje je růst těžby v USA

Světové ceny ropy dnes klesají a severomořský Brent sestoupil zpět pod 52 dolarů za barel. Vliv záměru kartelu OPEC a jeho partnerů prodloužit omezení těžby dál podkopává růst produkce ve Spojených státech.

Brent kolem 17:40 SELČ oslabil o 1,1 procenta na 51,50 dolaru za barel. Stejně ztrácela americká lehká ropa WTI, jejíž cena se pohybovala kolem 48,80 USD.

Podle údajů z konce minulého týdne se počet aktivních vrtných souprav v USA za poslední týden zvýšil o devět a dosáhl maxima od dubna 2015. Americká těžba ropy je nyní nejvýše od srpna 2015.

Ropný trh oslabily i nedělní údaje o pomalejším růstu aktivity v čínském zpracovatelském průmyslu. Údaje přinesly obavy ze slabší poptávky po ropě.

Zástupci zemí OPEC a dalších těžařů se 25. května sejdou, aby rozhodli, zda prodlouží dohodu o omezení produkce do konce roku. Loni v prosinci se Rusko a další země připojily k dohodě kartelu na omezení těžby a signatáři se zavázali omezit v prvním pololetí produkci o celkem 1,8 milionu barelů denně. Většina signatářů tento krok vzhledem k nadále vysoké úrovni zásob podporuje, uvedla agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent červen 51,50 52,05
New York – Nymex WTI červen 48,80 49,33

Newsletter