Ceny ropy klesly kvůli překvapivému růstu zásob v USA

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, severomořská ropa Brent se tak dostala pod 49 dolarů za barel. Zpráva o překvapivém růstu zásob suroviny ve Spojených státech totiž obnovila obavy investorů ohledně nadměrných dodávek na trh.

Krátce před 17:00 SELČ vykazovala cena Brentu pokles o zhruba dvě procenta na 48,96 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu odepisovala 2,8 procenta na 46,75 dolaru za barel.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) dnes oznámil, že zásoby ropy v USA minulý týden stouply o 2,5 milionu barelů. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters počítali s poklesem o 455.000 barelů. Zásoby benzinu se zvýšily o 36.000 barelů, ačkoli analytici čekali propad o 1,2 milionu barelů.

„Tato zpráva je pro ceny ropy nepříznivá, zejména vzhledem k očekáváním,“ uvedl analytik John Kilduff ze společnosti Again Capital. Za růstem zásob ropy podle něj stojí nižší využívání rafinerských kapacit a výrazný nárůst dovozu suroviny ze zahraničí.

Newsletter