Dolar se po ziskovém začátku týdne dostal pod tlak. Dolarový index klesl po hranici 90,7 bodů, euro proti dolaru sílí nad 1,2100 EURUSD. Tlaky na slabší dolar podporují procyklické měny. V zisku jsou i měny regionu. Koruna se obchoduje pod 26,15 za euro.

Ceny ropy klesly na nová měsíční minima

Ceny ropy dnes navzdory přechodnému růstu sestoupily na nová měsíční minima, odepsaly si téměř jedno procento. Na trhu přetrvávají pochybnosti ohledně plánů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) omezit nadbytečné dodávky suroviny na trh.

Cena severomořské ropy Brent spadla až na 47,82 dolaru za barel, nejníže od 28. září. Později část ztrát smazala a prodávala se za 48,19 dolaru za barel. Proti pondělí tak odepisovala 0,9 procenta. Americká lehká ropa WTI klesla 0,3 procenta na 46,71 dolaru za barel.

V pondělí Brent zlevnil skoro o tři procenta a WTI o téměř čtyři. Po část dnešního obchodování vykazovaly ceny mírný růst, k němuž přispěl slabší dolar v důsledku nejistoty před blížícími se prezidentskými volbami v USA. Slabší dolar zlevňuje ropu a další komodity z pohledu držitelů jiných měn, což zpravidla podporuje poptávku.

Později se však pozornost trhu vrátila k pochybnostem kolem plánů OPEC. Členové kartelu se v září předběžně dohodli na prvním snížení těžby za osm let, podrobnosti by měli dojednat na oficiálním zasedání 30. listopadu ve Vídni. V posledních dvou týdnech ale rostoucí počet členů OPEC signalizuje neochotu k omezování produkce, což vyvolává pochybnosti ohledně výsledku vídeňské schůzky.

Investoři také čekají na údaje o vývoji zásob ropy ve Spojených státech za uplynulý týden. Analytici v průzkumu agentury Reuters předpokládají, že zásoby vykážou nárůst o více než milion barelů.

„Veškerá pozornost se znovu upírá na neschopnost členů OPEC přijít s přesvědčivým plánem na snížení produkce, a také na případný růst zásob suroviny v USA,“ uvedl podle agentury Reuters analytik společnosti Again Capital John Kilduff.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent leden 48,19 48,61
New York – Nymex WTI prosinec 46,71 46,86

Newsletter