Ceny ropy kvůli obavám z přebytku na trzích klesají

Světové ceny ropy po pondělním vzestupu dnes zamířily dolů. Investoři si opět všímali přetrvávajícího přebytku této strategické suroviny a ropných produktů na trzích. Analytici vzhledem k převisu nabídky odhadují, že po zbytek tohoto a na začátku příštího roku zůstanou ceny ropy nízké.

Cena severomořské ropy Brent dnes kolem 16:00 SEČ ztrácela 85 centů na 43,71 USD za barel poté, co v pondělí stoupla o dvě procenta. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala pokles 82 centů na 40,92 USD za barel.

V pondělí, tři dny po pátečních teroristických atentátech v Paříži, ceny ropy přechodně zamířily dolů, celý den byl pro ně ale ziskový. Analytik společnosti PVM Oil Associates Tamas Varga dnes upozornil, že trh je nadále přezásoben a po útocích, které si vyžádaly nejméně 129 mrtvých, jenom upravoval pozice.

„Pokud se geopolitické napětí, které od pátku evidentně vzrostlo, nezhmotní do destrukce fyzických zásob (ropy) na Blízkém východě, mám za to, že nálada na trhu bude dále spíše pro pokles (cen) než pro růst,“ uvedl také podle agentury Reuters.

Ceny ropy padaly i v závěru minulého týdne. Za celý minulý týden se snížily o zhruba osm procent, což představuje jejich nejvýraznější týdenní pokles za osm měsíců. Ceny tlačily dolů mimo jiné údaje o pokračujícím růstu zásob ropy.

 

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent leden 43,71 44,56
New York – Nymex WTI prosinec 40,92 41,74

Newsletter