Ceny ropy kvůli přetlaku nabídky klesly na minima za tři měsíce

Ceny ropy na světových trzích dnes prohloubily pokles a severomořská ropa Brent sestoupila na tříměsíční minimum pod 45 dolarů za barel. Na trhu znovu narůstají obavy z rostoucího přetlaku nabídky nad poptávkou a pochybnosti, zda ropný kartel OPEC dokončí dohodu na omezení těžby, řekli analytici agentuře Reuters.

Brent kolem 17:40 SEČ oslabil o 3,3 procenta na 44,35 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ztrácela 3,1 procenta na 43,28 USD.

Ropu už přes dva roky oslabuje přetlak suroviny na světovém trhu. Dnes ji srazila zpráva, podle níž členové OPEC v říjnu navzdory plánům na omezování dodávek zvýšili těžbu na nový rekord. Kartel uvedl, že celková produkce jeho členských zemí se v říjnu zvýšila o 240.000 barelů denně na 33,64 milionu barelů denně.

Růst těžby v rámci OPEC posiluje obavy z pokračujícího přetlaku nabídky na trhu. OPEC se v září předběžně dohodl na prvním snížení těžby za osm let, neshody mezi členskými zeměmi ale vyvolávají pochybnosti, zda se tuto dohodu podaří zrealizovat. Členové kartelu by podrobnosti plánu měli dojednat na oficiálním zasedání 30. listopadu ve Vídni.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) tento týden varovala, že pokud OPEC ke snížení produkce ropy nepřikročí, může převis nabídky nad poptávkou na trhu pokračovat i v příštím roce.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku kvůli rostoucímu převisu dodávek na trh poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Později sice část ztrát smazaly, dál ale zůstávají hluboko pod úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly hranici 100 dolarů za barel.

Ropu nyní podkopává i rostoucí kurz dolaru. Jeho index vůči koši měn dnes vystoupil na maximum za devět měsíců a směřuje ke svému nejsilnějšímu týdennímu přírůstku za poslední rok.

Newsletter