Ceny ropy kvůli rostoucím obavám, zda OPEC sníží těžbu, klesají

Ceny ropy dnes klesají a dostaly se až pod 50 dolarů za barel. Investoři začínají být skeptičtí k tomu, že se ropnému kartelu OPEC podaří nakonec dohodnout na snížení těžby ropy. Část ztrát však ropa smazala po zveřejnění zprávy o vývoji zásob v USA.

Cena severomořské ropy Brent kolem 16:40 SELČ klesla o 0,5 procenta na 50,54 dolaru za barel, když během dne se cena snížila až na 49,70 dolaru, nejníže od konce září. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zlevnila 0,2 procenta na 49,87 USD za barel.

Cena ropy se zvyšovala od konce září, kdy se Organizace zemí vyvážejících ropu předběžně dohodla na prvním snížení těžby za osm let. Podrobnosti dohody chce kartel dojednat na svém listopadovém zasedání. Poslední komentáře některých členů kartelu, hlavně Iráku, však vyvolávají obavy, zda kartel dohodu příští měsíc opravdu schválí.

Americký úřad pro energetické informace EIA dnes uvedl, že zásoby ropy minulý týden klesly o 553.000 barelů. Analytici přitom čekali naopak zvýšení zásob o 1,7 milionu barelů. Zpráva EIA byla nečekaná, protože americký ropný institut API v úterý uvedl, že zásoby ropy v uplynulém týdnu naopak stouply o 4,8 milionu barelů.

Newsletter