Dolar začíná nový týden pod tlakem. Dolarový index oslabuje směrem k hranici 90 bodů, euro mírně sílí nad 1,2170 EURUSD. Procyklické měny profitují z tlaků na slabší dolar. Silnější by měly otevřít i měny regionu, včetně koruny pod 26,10 za euro.

Ceny ropy míří k prvnímu týdennímu nárůstu za poslední měsíc

Světové ceny ropy v závěru týdne pod tlakem silného dolaru mírně oslabují. Za celý týden ale díky nadějím na dohodu o snížení těžby zaznamenávají první nárůst za poslední zhruba měsíc.

Cena severomořské ropy Brent kolem 18:30 SEČ ztrácela 0,2 procenta na zhruba 46,40 dolaru za barel. Americká ropa WTI oslabovala stejným tempem na 45,34 USD.

Za celý týden Brent získává 3,1 procenta a zaznamenává první nárůst za pět týdnů. WTI si připisuje asi čtyři procenta a je to její první růst za čtyři týdny. Ropu tento týden zvedaly naděje na dokončení dohody o omezení těžby v rámci kartelu OPEC.

Ropu ale v posledních dnech podkopává silný dolar, jehož index od středy roste na nová maxima za téměř 14 let. Růst dolaru oslabuje ceny komodit obchodovaných v americké měně.

OPEC se v září předběžně dohodl na prvním snížení těžby za osm let, neshody mezi členskými zeměmi ale vyvolávaly pochybnosti, zda se dohodu podaří dovést do konce. Členové kartelu by podrobnosti plánu měli dojednat na oficiálním zasedání 30. listopadu ve Vídni.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent leden 46,40 46,49
New York – Nymex WTI prosinec 45,34 45,42

Newsletter