Ceny ropy po datech z USA rostou, v zisku jsou i za celý týden

Světové ceny ropy se dnes vzpamatovaly z počátečních ztrát a mají namířeno k druhému týdennímu zisku za sebou. Severomořská ropa Brent vykazovala v 18:00 SELČ nárůst o jedno procento na 47,83 USD za barel. Americká lehká ropa WTI rostla o 0,8 procenta na 46,04 USD za barel.

Ceny ropy dnes zpočátku srážely obavy z nadměrných zásob této strategické suroviny a rafinovaných produktů na světových trzích. Brent se během seance propadl až o 1,5 procenta na 46,65 USD za barel.

K růstu jim pomohla ekonomická data od dvou největších spotřebitelů ropy na světě USA a Číny, která zlepšila vyhlídky světové poptávky po ropě. Dnešní nečekaně dobré údaje o červnových maloobchodních tržbách v USA ukázaly, že Američané kupovali motorová vozidla a další zboží, což zvýšilo naděje na solidní hospodářský růst ve druhém čtvrtletí. Trh podpořila také zpráva, podle které ekonomika Číny vzrostla ve druhém čtvrtletí o 6,7 procenta.

Ve středu po zprávách o nadměrných amerických zásobách ropa zlevnila o čtyři procenta. Ve čtvrtek ale oba pozorně sledované ukazatele stouply o více než dvě procenta. Za celý týden Brent zatím připisuje zhruba dvě procenta a WTI zhruba jedno procento.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent září 47,83 47,37
New York – Nymex WTI srpen 46,04 45,68

Newsletter