Ceny ropy po dočasných ztrátách navázaly na předešlý vzestup

Světové ceny ropy dnes smazaly počáteční ztráty a mírnými zisky navázaly na růst z předešlých dní. Podpořily je údaje o nečekaném poklesu zásob ropy a benzinu na americkém trhu, které vytěsnily obavy z růstu těžby v Saúdské Arábii na nová rekordní maxima.

Severomořská ropa Brent kolem 17:50 SEČ získávala skoro půl procenta na 49,40 dolaru za barel, předtím se dostala až na nové pětitýdenní maximum 49,70 USD. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) zůstala ve stejné době proti úternímu závěru beze změny, předtím se ale vyhoupla na měsíční maximum 46,73 USD.

Americký vládní Úřad pro energetické informace oznámil, že zásoby ropy v USA minulý týden klesly o 2,5 milionu barelů. Analytici v anketě agentury Reuters přitom v průměru čekali nárůst o zhruba půl milionu barelů. Zásoby benzinu se snížily o 2,7 milionu barelů.

Trh předtím ztrácel pod vlivem zprávy agentury Reuters, podle níž by se mohla tento měsíc zvýšit produkce ropy v Saúdské Arábii na nové maximum a překonat objem těžby v Rusku. Ceny ropy se ale celkově od minulého týdne zvyšují od chvíle, kdy saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih řekl, že členové ropného kartelu OPEC budou v rámci zářijového zasedání jednat s nečlenskými zeměmi o krocích na podporu cen.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent říjen 49,40 49,23
New York – Nymex WTI září 46,55 46,58

hp spr

Newsletter