Ceny ropy před zasedáním kartelu OPEC klesají

Světové ceny ropy během dnešního obchodování klesly až o zhruba dvě procenta, ztráty ale později zmírnily. Investoři očekávají, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na svém čtvrtečním zasedání neučiní nic pro omezení těžby, které by mohlo podpořit ceny k růstu, a soustředí se raději na obranu svého podílu na trhu.

Před 17:45 SELČ vykazovala cena ropy Brent pokles o zhruba 0,3 procenta na 49,62 USD za barel. Dříve během dne se propadla až o dvě procenta na 48,65 USD za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se ve stejnou dobu pohybovala na 48,76 USD se ztrátou 0,69 procenta. Během dne se ale propadla až na 47,75 USD za barel.

Minulý týden ve čtvrtek se ceny Brentu i WTI vyšplhaly nad psychologickou hranici 50 dolarů a vystoupily až na sedmiměsíční maxima. V předešlých týdnech se pohybovaly tři až pět dolarů pod touto hranicí, navzdory výpadkům v dodávkách způsobených lesními požáry v Kanadě, hospodářskou krizí ve Venezuele a problémy s bezpečností v Libyi a v Nigérii.

Ceny tak zůstávají hluboko pod úrovněmi z poloviny roku 2014, kdy se Brent prodával za zhruba 115 dolarů za barel. Trh se nyní chystá na čtvrteční jednání ministrů zemí OPEC ve Vídni. Podle čtyř zdrojů Reuters bude 13členný ropný kartel uvažovat o stanovení nového těžebního limitu. Pokud se na něm shodne, byl by to pro něj zásadní kompromis poté, co se na svém minulém zasedání loni v prosinci na tomto stropu poprvé po letech nedohodl.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent srpen 49,62 49,69
New York – Nymex WTI červenec 48,76 49,10

Newsletter