Ceny ropy se kvůli silnějšímu dolaru propadly o tři procenta

Světové ceny ropy se dnes propadly o více než tři procenta až na měsíční minimum. K poklesu přispěl silnější americký dolar, který podpořily obavy z možného odchodu Británie z Evropské unie. Trh s ropou klesá již šestý den v řadě. Je to nejdelší taková série od letošního ledna, napsala agentura Reuters.

Cena severomořské ropy Brent s dodáním v srpnu ztrácela kolem 18:30 zhruba 3,5 procenta na 47,25 USD za barel. Během dne barel zlevnil až na 47,20 USD, což byla nejnižší úroveň od 12. května.

Propad ve zhruba stejném rozsahu vykazovala také americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) s dodáním v červenci, která se pohybovala kolem 46,35 USD za barel. Dříve během dne se propadla až na 46,16 USD, tedy nejníže za poslední měsíc.

Americký dolar dnes zpevnil až na dvouměsíční maximum. Investoři se obávají, že pokud Británie z EU vystoupí, povede to k prudkému posílení kurzu dolaru. Podpořilo jej také středeční vyjádření americké centrální banky, která nevyloučila dvojí zvýšení úrokových sazeb ještě v tomto roce.

Silnější dolar zvyšuje ceny ropy i dalších komodit z pohledu držitelů ostatních měn, což obvykle podkopává poptávku.

Od 9. června, kdy nejnovější ztrátová série začala, zlevnil barel Brentu o zhruba pět dolarů, tedy o téměř deset procent. Předtím se vyšplhal až na osmiměsíční maximum do blízkosti 53 dolarů za barel.

Newsletter