Ceny ropy se propadly o zhruba tři procenta

Ceny ropy na světových trzích dnes výrazně klesly. Známky růstu těžby ve Spojených státech a zpráva o rekordním exportu ropy z Iráku totiž vyvolaly pochybnosti, zda se kartelu OPEC podaří omezit převis nabídky nad poptávkou. Cena severomořské ropy Brent vykazovala kolem 17:30 SEČ pokles o zhruba tři procenta na 55,40 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu ztrácela také asi tři procenta na 52,35 dolaru za barel.

Páteční zpráva společnosti Baker Hughes ukázala, že celkový počet nasazených ropných vrtných souprav ve Spojených státech desátý týden po sobě stoupl a dostal se na nejvyšší úroveň od konce roku 2015.

Irácké ministerstvo ropného průmyslu dnes oznámilo, že export ropy z přístavů v jihoirácké provincii Basra se v prosinci vyšplhal na rekordních 3,51 milionu barelů denně. „Naznačuje to, že Irák by mohl být první velkou prasklinou v dohodě OPEC,“ uvedl analytik Robert Yawger ze společnosti Mizuho Securities USA.

Členové OPEC se koncem listopadu dohodli, že od 1. ledna sníží těžbu, aby omezili nadbytečné dodávky na trh a podpořili cenu suroviny. K dohodě o snížení produkce se připojily rovněž některé významné těžařské země mimo OPEC, například Rusko.

Newsletter