Tlaky na slabší dolar přetrvávají. Euro profitovalo z rostoucích výnosů, které podpořila zpráva o dodatečné dodávce vakcíny Pfizer, vliv měly i výhledy bank Goldman Sachs a City sázející na vyšší evropské tržní sazby. České výnosy v závěru minulého týdne klesly, včera část poklesu smazaly. Koruna dnes zpevnila nejvíce z měn regionu, stále se ale drží kolem 25,90 za euro.

Ceny ropy se stabilizovaly, Brent se drží nad 50 dolary za barel

Světové ceny ropy se po silném růstu v uplynulým týdnu stabilizovaly, severomořská ropa Brent se dnes drží nad hranicí 50 dolarů za barel. Ropa minulý týden prudce zdražovala po překvapivé dohodě Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o omezení těžby. Na trhu ale panují pochybnosti, zda bude OPEC dohodu také dodržovat a zda skutečně zajistí snížení nadměrných dodávek suroviny.

Kolem 17:00 SELČ vykazovala cena Brentu nárůst o 0,1 procenta na 50,25 dolaru za barel. Drží se ale pod šestitýdenním maximem 50,90 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu odepisovala 0,2 procenta na 48,15 USD po předchozím výstupu na tříměsíční maximum 48,87 USD.

OPEC se minulý týden předběžně dohodl na snížení těžby na 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně ze současných zhruba 33,5 milionu barelů denně. Další podrobnosti, včetně kvót pro jednotlivé členy, organizace dojedná až na svém listopadovém zasedání.

Ceny ropy se od oznámení předběžné dohody zvýšily o více než osm procent. Analytici společnosti Barclays ale upozorňují, že OPEC „riskuje prudký pokles cen ropy v případě, že se mu nepodaří dosáhnout plánovaného snížení těžby pod 33 milionů barelů denně“.

Newsletter