Na amerických trzích se dnes z důvodu státního svátku neobchoduje. Absence amerických obchodníků se patrně projeví na nižší likviditě dolarového trhu. Měny regionu oslabují. Nejvyšší ztráty registruje polský zlotý patrně reagující na zprávy z minulého týdne ohledně možného snížení sazeb a dalších intervencí.

Ceny ropy stouply po zprávě o poklesu zásob benzinu v USA

Světové ceny ropy dnes stouply zhruba o dvě procenta po zprávě o překvapivě prudkém poklesu zásob benzinu ve Spojených státech. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak vrátila nad hranici 40 dolarů za barel.

Kolem 17:15 SELČ vykazovala cena WTI nárůst o dvě procenta na 40,31 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent si připisovala 1,8 procenta na 42,56 dolaru za barel. V úterý ropa WTI poprvé od dubna uzavřela obchodování pod hranicí 40 dolarů za barel.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) dnes oznámil, že zásoby benzinu ve Spojených státech se minulý týden snížily o 3,3 milionu barelů. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters očekávali pokles o pouhých 200.000 barelů.

Překvapivě prudký propad zásob benzinu zastínil údaje o vývoji zásob ropy. Ty se podle IEA minulý týden zvýšily o 1,4 milionu barelů, ačkoli analytici počítali s jejich poklesem.

„Protože se ceny v úterý dostaly pod 40 dolarů, nejsme překvapeni jejich oživením po zprávě o poklesu zásob benzinu. Domnívám se však, že to bude pouze krátkodobé,“ uvedl analytik Tariq Zahir ze společnosti Tyche Capital Advisors.

 

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent září 42,56 41,80
New York – Nymex WTI září 40,31 39,51

 

 

Newsletter