Euro proti dolaru umazalo část ranních ztrát. Obchoduje se pod 1,2140 EURUSD. Eurová korekce proti dolaru lehce pomohla měnám regionu. Koruna se posunula do zisku kolem úrovně 26,10 za euro. Přispěl k tomu i komentář guvernéra ČNB ohledně výhledu sazeb.

Ceny ropy v úterý prudce vzrostly

Ceny ropy v reakci na očekávané snížení produkce kartelu OPEC v úterý vzrostly o více než čtyři procenta. Impuls jim dodaly i zprávy o útoku na nigerijský ropovod v jižní deltě Nigeru.

Cena severomořské ropy Brent kolem 16:15 SEČ vykazovala nárůst o 3,92 procenta na 46,17 dolaru za barel. Americká ropa WTI rostla rovněž zhruba o 4,02 procenta a prodávala se za 45,06 dolaru za barel. Techničtí analytici se domnívají, že na pořadu dne je korekce směrem nahoru po měsíčním pádu ceny.

OPEC se v září předběžně dohodl na prvním snížení těžby za osm let. Konečná dohoda by měla být dojednána na oficiálním zasedání 30. listopadu ve Vídni. Saudskoarabský ministr energetiky v neděli alžírské agentuře APS řekl, že je nutné, aby se OPEC na omezení těžby dohodl. „Trhy posilují zprávy o politickém tlaku na OPEC, aby dohodu uzavřel,“ sdělil agentuře Reuters analytik Tamas Varga z PVM Oil Asssociates.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku kvůli rostoucímu převisu dodávek na trh poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Později sice část ztrát smazaly, dál ale zůstávají hluboko pod úrovní z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly hranici 100 dolarů za barel.

Newsletter