Ceny ropy zastavily růst a oslabují, drží se ale nad 50 USD

Světové ceny ropy dnes po třídenním růstu oslabují, obchodníci a investoři tak vybírají zisky, které jim přinesl vzestup ceny na letošní maxima. Trh oslabilo rovněž oživení kurzu dolaru, jehož oslabení přispívalo v minulých dnech k růstu cen spolu s výpadky dodávek ve světě a dalším poklesem zásob v USA.

Severomořská ropa Brent kolem 16:55 SELČ odepisovala 1,4 procenta na zhruba 51,90 dolaru za barel. Sestoupila tak z 52,86 USD, což bylo maximum od loňského října. Americká lehká ropa WTI ztrácela 1,2 procenta na zhruba 50,50 USD po vzestupu na 11měsíční maximum 51,67 USD.

Ze zhruba dvanáctiletého minima, kde byly v lednu, se už ceny ropy téměř zdvojnásobily.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu amerického dolaru vůči koši šesti hlavních světových měn, dnes odpoledne přidával asi 0,5 procenta. Silnější dolar investorům zdražuje nákupy ropy a dalších komodit obchodovaných v americké měně.

Vedle slabého dolaru ropu v minulých dnech podporovaly výpadky těžby v Kanadě a zejména v Nigérii. Středeční údaje z USA ukázaly za minulý týden výraznější pokles zásob, než se čekalo, což ropu ještě více podpořilo. Silný růst cen však může vést k oživení produkce, což by obnovilo tlak na ceny, řekli analytici agentuře Reuters.

Newsletter