CEO Zonky: PSD2 zásadně změní fintech služby, vyděláme my i zákazníci

Vztah klasické kamenné banky vs. moderní finanční online služby už brzy dostane novou podobu. V lednu 2018 začne totiž platit evropská směrnice PSD2 o regulaci platebních služeb. V kostce to znamená, že banky budou muset otevřít API svého internetového bankovnictví. Serveru Roklen24 to sdělil CEO Zonky Pavel Novák.

„Fintech firmám jako je Zonky se tak otevřou úplně nové možnosti. Pro nás je to velký krok, který nám pomůže v naší cestě za transformací trhu s půjčkami nejen v ČR, ale v budoucnosti i v zahraničí,“ uvedl Novák.

Upozornil na to, že banky a velké finanční instituce mohou vnímat směrnici jako hrozbu, protože se trh otevře i menším firmám a jednotlivcům. Na druhou stranu je to i pro ně příležitost spojit se s kreativními nadšenci a nabídnout svým zákazníkům lepší služby. 

„Obecně to vnímám jako příležitost k tomu, aby banky i fintech služby lépe spolupracovaly. Vydělat na tom mohou všichni – my, banky i zákazníci. Pro Zonky bude uvedení této směrnice velkým krokem a PSD2 vnímáme jako pozitivní. Věříme, že nás posune především v oblasti hodnocení kreditního rizika a automatizace. Nabídneme službu automatického stažení výpisu z účtu z domovské banky klienta a tím zjednodušíme proces dodávání nutných dokumentů potřebných pro schválení úvěru na Zonky. Už nyní tuto službu nabízíme klientům České spořitelny. Půjčování peněz – time to cash – se výrazně zrychlí. Po zavedení PSD2 může mít klient finální nabídku od Zonky včetně podpisu smlouvy během pár minut,“ naznačil šéf Zonky Novák.

Newsletter