Na trhy se vrátila averze k riziku. Evropské akcie padají, stejně tak i futures amerických. Evropské výnosy rostou, americké klesají na delším konci výnosové křivky. Dolar se proti euru obchoduje bez jasnějšího směru na úrovni otevírací ceny. Procyklické měny slábnou, měny regionu, mimo zlotý, také.

Černé pondělí před námi?

Na trzích včetně pražské burzy bude dnes panovat poměrně silná averze k riziku a pro investory se nebude kde schovat. Nejlepší strategie pro páteční den bude se stáhnout a nedělat vůbec nic, popř. snížit expozici před možnou bouří. Nedělní večer jako ultimátum na řešení řecké krize spolu s dnešním krachem na šanghajské burze může vést k pondělnímu výprodeji na trzích, o kterých by se mohlo psát i v historických análech.

Řecko stále hraje vabank a dvoudenní zasedání nepřineslo nic než rozladění politiků. Téměř 8% krach na burze v Šanghaji je něco, co všechny investory donutí zpozornět, a tamní bublina, o které se dlouho hovoří, evidentně praská. Poměrně vysoké uspokojení investorů jak na měnovém, tak akciovém trhu v sázce na dohodu na poslední chvíli bude přispívat k akceleraci prodejů, pokud dohoda nepadne. Pondělní otevření trhů je tak v riziku zpráv z Řecka, kde bez dohody mohou být zavedeny kontroly kapitálu a banky nemusí otevřít. Proto i obchodování v Praze bude dnes ve znamení averze k riziku a dají se očekávat ztráty napříč celým trhem. Pokud se k závěru dne budou zdát někomu ceny zajímavé, pondělní otevírací kurz ho může překvapit a není radno se pouštět do statečných činů.

Newsletter