Češi na zahraničních cestách trhali desetileté rekordy

Čeští turisté trhají rekordy v cestách za hranice naší země. Na dovolenou mimo Českou republiku delší než čtyři dny vycestovalo celkem 4,93 milionů Čechů, což je meziročně o 15 % více. Důvodem je růst mezd i posilující koruna. Cestovatelský žebříček již tradičně ovládlo Chorvatsko, z druhé pozice sesadila Itálie sousední Slovensko. To bylo přitom před dvěma lety na celkovém prvním místě. Čeští cestovatelé podle analýzy UniCredit Bank letos proti loňsku ušetří ve všech běžných turistických destinacích. Nejlevnější pro nás zůstává Bulharsko, nejdražší Francie a Rakousko.

Češi si oblíbili dovolené v zahraničí a jejich chuť poznávat cizí země již několik let po sobě neklesá. Loni Češi vycestovali na minimálně čtyřdenní dovolenou v téměř pěti milionech případů, což je nejvíce za posledních devět let. „S rychle klesající nezaměstnaností a zvyšováním mezd roste i apetit Čechů cestovat mimo hranice vlastní země. Loni navíc celkovému trendu pomohl i konec intervencí ČNB do české koruny. Posílení koruny zvedlo její kupní sílu, za stejné peníze si můžeme v zahraniční dovolit utrácet více,“ vysvětluje Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Cestovatelský žebříček? Chorvatsko, Itálie a Slovensko

Azurové moře, prosluněné pláže, zábava a mnoho nezapomenutelných zážitků. Tak si představuje svou ideální dovolenou většina Čechů. Nejoblíbenější destinací pro relax u moře uhájilo loni Chorvatsko, kam zamířilo 850 tisíc lidí. Na druhém místě vystřídala Itálie (636 tis. cest) našeho východního souseda Slovensko (615 tis. cest). Pořadí na dalších pozicích se oproti roku 2016 nezměnilo. Čtvrté zůstalo Rakousko (446 tis.), následované Řeckem (371 tis.) a Španělskem (258 tis.). Největšího nárůstu obliby u českých turistů se těšilo Řecko, kam meziročně vyrazilo o 106 tisíc lidí více.

„Díky pozitivnímu ekonomickému vývoji jsme letos v předprodejích letních zájezdů zaznamenali čtvrtinový nárůst. Letošní rok bude ve znamení návratu Turecka, které se za Řeckem a Španělskem zařadí na pozici třetí nejnavštěvovanější destinace. Turecko těží hlavně z toho, že jak ceny samotných zájezdů, tak i ceny na místě vycházejí letos pro české klienty velmi příznivě a zároveň si Turecko drží velmi vysoký standard služeb,“ říká Jan Bezděk z cestovní kanceláře Fischer. V rámci leteckých zájezdů obhájí pozici nejžádanější destinace znovu Řecko, kde klienti volí zejména velké ostrovy jako Rhodos, Kréta nebo Kos.  

Newsletter