Češi nejvíce nakupují na internetu kolem 9. hodiny večer

Nejvíc rušno je v tuzemských e-shopech kolem deváté hodiny večer. Ze dnů v týdnu Češi na internetu nejvíce nakupují v pondělí, kdy je obrat v průměru třikrát větší než v sobotu. Během měsíce je vrchol prodejů v e-shopech kolem 15. dne v měsíci, poté co lidé dostanou výplatu. Naopak největší propad on-line nákupů je během teplých letních sobot. Vyplývá to z údajů zprostředkovatele on-line plateb PayU.

Po celý rok platí, že nejvíc lidé utrácí při nakupování na internetu ve všední dny kolem deváté hodiny večer a o víkendu kolem poledne. Druhým nejoblíbenějším časem pro on-line nákupy je ve všední dny doba kolem desáté hodiny dopolední, tedy během pracovní doby.

„Pravidelně největší obraty zaznamenáváme vždy kolem patnáctého dne v měsíci, kdy velká část lidí bere výplatu. Z měsíců jsou v roce nejsilnější listopad až leden, nejslabší naopak únor a léto,“ uvedla Barbora Tyllová ze společnosti PayU.

I když patří letní měsíce z pohledu on-line prodejů k nejslabším, v řadě oborů obrat roste. Jde například o cestovní pojištění, prodej zájezdů, platby za parkování na letišti nebo prodej lístků na vlaky a autobusy. Z e-shopů se zbožím rostou v létě nejvíc tržby prodejcům bazénů a příslušenství k nim.

Prodej zboží a služeb přes internet letos v Česku překročí 130 miliard korun, meziročně tak vzroste minimálně o 15 procent. Vyplývá to z posledního odhadu Asociace pro elektronickou komerci (APEK).

Newsletter