Češi se mají vyhnout Istanbulu a Ankaře a i u moře být opatrní

Ministerstvo zahraničí nedoporučuje českým občanům po nezdařeném vojenském puči v Turecku cestovat do Ankary, Istanbulu a jihovýchodu země. V ostatních regionech mají lidé dbát maximální obezřetnosti, řekl šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek po dnešním jednání krizového štábu. Situace v přímořských letoviscích je podle něj sice klidná, ale v zemi je nadále napjatá atmosféra a je třeba sledovat aktuální vývoj událostí. Poté, co vládní síly snahu o puč zmařily, Česko v této chvíli nebude své občany z Turecka evakuovat. Nyní tam pobývá kolem 7000 Čechů, podle dosavadních informací diplomatů jsou všichni v pořádku.

Pokud by se ale situace zhoršila, což ale Zaorálek nyní nepovažuje za pravděpodobné, je stát připraven poslat do oblasti vojenský speciál. Letadlo může vyrazit do oblasti do dvou hodin, dodal šéf české diplomacie.

Během nočních dramatických bojů v Turecku vydalo ministerstvo doporučení, aby Češi do této země necestovali a pokud tam už jsou, nabádalo k maximální opatrnosti. Během dopoledne se ale situace zklidnila, vládní síly puč zmařily a převzaly zpět kontrolu nad armádou. Ministerstvo po zhodnocení situace proto doporučení zúžilo na Istanbul a Ankaru, kde se během pokusu o převrat odehrávaly hlavní boje. Cestovní kanceláře čekaly, zda krizový štáb neprohlásí Turecko za nebezpečnou destinaci – v takovém případě by musely své klienty stáhnout.

Násilné střety v Turecku nepřežilo nejméně 161 lidí, další stovky jsou zraněny.

Newsletter