Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Češi si soukromí chrání, svůj byt by pronajal jen každý desátý

Ubytování v soukromí má mnoho výhod, a proto je při svých cestách vyhledává stále více turistů. I v tuzemsku nabídka krátkodobých pronájmů postupně narůstá, valná většina Čechů si však pečlivě střeží svůj osobní prostor a cizího člověka by k sobě domů nepustila.

Lidé po celém světě nabízejí prostřednictvím platformy Airbnb své byty a domy k pronájmu cestovatelům, kteří si chtějí během objevování nových míst užívat domácího komfortu a mít zázemí s veškerým potřebným vybavením. V České republice se však většina obyvatel staví k poskytování tohoto typu ubytování stále odmítavě. Celkem 54 % respondentů ve výzkumu NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu uvedlo, že by svůj byt ke krátkodobému pronájmu rozhodně nenabídlo, dalších 36 % spíše také ne.

„V zahraničí je již poměrně běžnou záležitostí, že lidé, kteří se chystají na kratší či delší dobu odcestovat, nabídnou svůj domov turistům. Pro Čechy je toto zatím poměrně těžko představitelné. Přestože se jedná o zajímavou a poměrně snadnou možnost, jak si finančně přilepšit, nechává většinu lidí tento typ přivýdělku chladným. Jak ukázaly výsledky, svůj byt by bez problémů cizincům pronajala pouhá 2 % dotázaných, dalších 9 % by o této možnosti uvažovalo,“ říká Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Některým lidem je například nepříjemná představa, že by cizí osoba narušovala jejich soukromí a používala jejich věci, jiní se bojí ničení majetku či krádeží. „V rámci pronájmu není potřeba nabízet rovnou celý byt, mnoho lidí pronajímá pouze jednotlivé pokoje, pro které jinak nemají využití. Nájemník má pak přístup jen do určeného pokoje a do společných prostor,“ uzavírá Molnárová.

Newsletter