Češi využili bezplatnou dopravu z e-shopů, utratili 222 milionů Kč

Rekordních 222 milionů korun utratili Češi při pátém ročníku Dne dopravy zdarma, kdy jim e-shopy 24 hodin neúčtovaly poštovné za zakoupené zboží. Akce začala v pondělí v poledne a zapojilo se do ní 1549 prodejců. ČTK o tom informoval nákupní portál Heureka.cz, který akci zaštiťoval. Největší zájem byl o dětské zboží a vybavení pro dům a zahradu.

Organizátoři očekávali, že se ke Dni dopravy zdarma připojí až 1650 obchodů. „Přes stovku e-shopů jsme museli vyřadit kvůli tomu, že nesplňovaly podmínky garantované zákazníkovi – tedy alespoň jeden druh doručení domů zdarma. I tak však letošní čísla překonala minulé ročníky,“ uvedl ředitel Heureky Tomáš Braverman.

Celkový počet objednávek se vyšplhal ke 180.000 a loňský rok tak překonal téměř o pětinu. Na dopravě zákazníci ušetřili 14 milionů korun, což je meziroční navýšení o zhruba pět procent. Průměrná cena objednávky byla 1250 korun.

Nejvíce lidé utratili za elektroniku a bílou techniku, také za dětské zboží, vybavení pro dům a zahradu či oblečení a módu. „Při pohledu na počet objednávek však vede překvapivě dětské zboží a dům a zahrada, poté kosmetika a zdraví a oblečení a móda,“ uvedla Heureka.cz v tiskové zprávě.

Příští týden v pátek vánoční nákupy podpoří takzvaný černý pátek, na kdy internetoví prodejci plánují slevové akce. Vyplývá to z informací Asociace pro elektronickou komerci (APEK). „Termín Black Friday v České republice používají některé e-shopy nejen v předvánočním termínu, ale také během roku. V listopadu se však jedná o zlomový den, kdy začínají první výprodeje a současně jde do finále předvánoční nákupní horečka,“ uvedl výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.

Vánoční svátky podle Vetyšky letos vychází z pohledu obchodníků a doručení zboží příznivě. U většiny e-shopů půjde zboží skladem objednávat do 21. prosince, u prodejců s expresní přepravou či vlastními výdejnami i 23. prosince. APEK očekává v letošním roce enormní zájem o zboží z internetových obchodů.

Newsletter