Česká aplikace Windy.com pomáhá zachraňovat životy v zámoří

Zraky obyvatel Karibské oblasti jsou v posledních týdnech upřeny nejen na nebe, ale i na předpovědi počasí. Aplikace českých vývojářů Windy.com během hurikánu Irma opět pravděpodobně zachránila lidské životy. Používá a jako jedna z mála zdarma lidem nabízí jeden z nejpřesnějších předpovědních datových modelů ECMWF. Ten díky přesným vstupním datům a nesčetným simulacím a výpočtům, při předpovědi počasí dokáže velice přesně nasimulovat i průběh bouře. Možná i proto Windy.com používali nejen krizové štáby v mnoha postižených oblastech, ale i média jako zdroj informací.

Aplikace Windy.com vznikla původně jako předpověď počasí pro kitery a jiné rekreační sportovce, kteří pro svůj koníček potřebují znát přesnou předpověď nejen počasí, ale hlavně vývoje povětrnostních podmínek. Postupně se ale aplikace stala nezbytnou součástí profesního života lidí, jejichž životy záleží na přesné předpovědi počasí. Mluvíme o námořnících, pilotech, hasičích, nebo právě o lidech v krizových štábech při přírodních katastrofách. Během hurikánu Irma se obrázky z aplikace Windy.com staly nedílnou součástí zpravodajství i informací pro obyvatele v postižených oblastech.

Nejen, že v době přírodních katastrof, jako jsou hurikány, stránky windy.com používá přes milion lidí denně, ale navíc se Windy.com se stalo jedním z hlavních informačních zdrojů pro vlády a krizové štáby v postižených oblastech.

Newsletter