Česká astronomická společnost má dvě mince k výročí vzniku

K stoletému výročí vzniku České astronomické společnosti vydala Česká národní banka stříbrné pamětní mince o nominální hodnotě 200 Kč, jejichž ražbu zajistila jablonecká Česká mincovna. Ta k této příležitosti vydává také zlaté půluncové medaile v nákladu 99 kusů, přičemž cena za jeden kus je 23 950 Kč.

„Myšlenka nechat nám vyrobit minci se zrodila již počátkem roku 2015. Od té chvíle se začala realizovat a dnes máme i zlatou medaili, z čehož máme obrovskou radost,“ uvádí Pavel Suchan, tiskový tajemník České astronomické společnosti, jejíž zástupci se zúčastnili exkurze do výrobny České mincovny v Jablonci nad Nisou. „Pracovníci České mincovny nás ochotně provedli od výroby přes ražbu naší mince až po ukázky hotových produktů a musím říct, že to v nás vzbudilo obrovskou úctu k jejich práci,“ dodává Suchan.

Autorem mince je proslulý výtvarník MgA. Josef Oplištil, který z jedné strany v levé části mince zobrazil zrcadlově heraldického lva z velkého státního znaku České republiky se symbolickým zvýrazněním souhvězdí Lva a jeho názvem „LEO“ nad lví hlavou. Obě části mince jsou propojeny oběžnou dráhou s planetou Země. Druhé straně dominuje vyobrazení Slunce, v jehož středu je emblém České astronomické společnosti s letopočty 1917 – 2017.

Předlohou medaile se pak stalo dílo akademického sochaře Zbyňka Fojtů, který detailně vyobrazil Königův dvojitý astrograf v hlavní kopuli petřínské hvězdárny na jedné straně a otočnou mapu oblohy na druhé straně medaile. Opisy na obou stranách pak uvádějí Štefánikovu hvězdárnu a výročí založení České astronomické společnosti.

Zlatá půluncová medaile je v provedení proof s hladkou hranou a ručním číslováním. Součástí balení je speciální certifikát pravosti. Stříbrné mince o váze 13 gramů jsou pak ve standartním provedení s vroubkovanou hranou za 485 Kč nebo v provedení proof s hladkou hranou a popisem za 585 Kč. Mince i medaile jsou k zakoupení u České mincovny, která navíc připravuje na leden 2018 speciální edici mincí v dárkovém balení.

Česká astronomická společnost byla založena 8. prosince 1917 jako dobrovolné sdružení odborných a vědeckých pracovníků v astronomii, amatérských astronomů a zájemců o astronomii z řad veřejnosti. Společnost je členem Rady vědeckých společností při Akademii věd České republiky, kolektivním členem Evropské astronomické společnosti a spolupracuje s řadou dalších vědeckých společností v tuzemsku i ve světě. Má téměř 600 individuálních členů a sdružuje také hvězdárny, astronomické ústavy a další instituce spojené s astronomií na území České republiky. Provozuje např. popularizační portál www.astro.cz či pořádá astronomickou olympiádu pro žáky a studenty.

Česká mincovna sídlící v Jablonci nad Nisou je tradičním českým výrobcem a prodejcem pamětních mincí a medailí. Navázala tak na dlouholetou tradici ražby mincí na území Čech, Moravy a Slezska. Po celou dobu své existence je výhradním dodavatelem oběžných a pamětních mincí pro potřeby České národní banky. Je jedinou tuzemskou mincovnou oprávněnou razit mince pro centrální banku. Česká mincovna razí vlastní emise pamětních medailí, replik historických mincí, žetonů a zabývá se také distribucí zlatých investičních slitků.

Newsletter