Česká ekonomika loni rostla o 2,5 procenta, odhadli analytici

Česká ekonomika loni stoupla zhruba o 2,5 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků, které oslovila ČTK. Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu (HDP) podle nich v posledním čtvrtletí zrychlil na 0,8 procenta. Tahounem růstu zůstala spotřeba domácností. Předloni české hospodářství vzrostlo o 4,3 procenta.

„Měsíční data signalizují, že česká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí zrychlila proti třetímu čtvrtletí tempo růstu. Spotřeba domácností byla podpořena vyššími mzdami a velmi nízkou nezaměstnaností, a lze proto čekat pokračování jejího stabilního růstu,“ uvedli analytici Raiffeisenbank.

Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek očekává mezičtvrtletní růst 0,5 procenta a celoroční 2,4 procenta. Česká ekonomika podle něj v posledním čtvrtletí mírně zrychlila a překonala tak svou letní slabost. Zveřejnění odhadu bude podle něj doprovázeno sdělením, že za růstem na straně produkce stála většina sektorů včetně nejdůležitějšího zpracovatelského průmyslu. Dosud zveřejněná data nicméně naznačují, že v posledním čtvrtletí se zmírnil meziroční propad investic. Také zásoby zřejmě působily mírně ve prospěch růstu, zatímco čistý export se naopak citelně ztenčil.

Analytik ING Bank Jakub Seidler uvedl, že by nebylo překvapením, kdyby meziroční růst za čtvrté čtvrtletí byl mírně slabší než tržní konsensus 2,3 procenta. Růst ekonomiky v závěru roku totiž skončil z pohledu některých dílčích statistik za očekáváním. Šlo například o slabší maloobchodní tržby či průmyslovou produkci, což však bylo částečně způsobily jednorázové vlivy. Celkový vývoj ekonomiky podle něj zůstává příznivý. Za celý rok 2016 očekává růst HDP 2,4 procenta, což je odhad, který má ve své poslední prognóze i ČNB. Ministerstvo financí počítá s růstem 2,5 procenta.

Český statistický úřad zveřejní první předběžný odhad HDP za čtvrté čtvrtletí 2016 v úterý 14. února. Rychlý odhad HDP ale jenom nastiňuje, jakým tempem ekonomika pravděpodobně rostla. Detailní strukturu HDP nabídne až zpřesněný odhad, která lze považovat za spolehlivější indikátor.

Newsletter