Česká ekonomika rostla ve 3Q meziročně o 5 procent (oček. 5,0 %)

Čísla statistiků se potvrdila. Statistická revize hrubého domácího produktu České republiky ukázala, že ve 3. čtvrtletí ekonomika rostla přesně o pět procent .Mezičtvrtletně byl růst půl procenta, oznámil dnes Český statistický úřad. Analytici dle agentury Bloomberg počítali s meziročním růstem se trefili, když očekávali právě pět procent meziročně a mezičtvrtletní zvýšení o 0,5 procenta. Podle statistiků se ve třetím čtvrtletí dařilo většině odvětví. K příznivému vývoji české ekonomiky přispěla zejména domácí poptávka.

Na straně poptávky byl meziroční růst HDP ve 3. čtvrtletí podpořen rovnoměrně všemi hlavními složkami HDP. Na růstu domácí poptávky se podílela rostoucí spotřeba domácností a pokračující růst investičních výdajů. Na rozdíl od začátku roku je již růst HDP tažen více domácí poptávkou.

K meziročnímu růstu hrubé přidané hodnoty (HPH) nejvýrazněji přispěl zpracovatelský průmysl (2,1 procentního bodu.) tažený výrobou dopravních prostředků a růstem produkce počítačů, elektronických a optických přístrojů a elektrických zařízení.

Newsletter