Česká ekonomika v květnu: Nadchl maloobchod, zaostal průmysl

Tuzemský průmysl  květnu překvapil nečekaně výrazným zpomalením růstu. Místo očekávaných 3,4 procenta dle ekonomů v anketě Bloomberg vzrostl pouze o 2,0 procenta. Ranní data ukázala, že růst průmyslu se v květnu zastavil v ekonomice Německa. Ke květnovém růstu nejvíc přispěla výroba aut, která je tradičně tahounem průmyslu. Dařilo se také výrobě elektrických zařízení a produkci pryžových a plastových výrobků, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Méně se podle něj naopak vyrobilo například elektřiny, tepla a klimatizovaného vzduchu, klesla také výroba strojů a zařízení.

Růst německého průmyslu se v květnu zastavil

Tržby tuzemském maloobchodě bez aut vzrostly po dubnovém růstu o šest procent v květnu meziročně o 5,4 procenta. Stouply útraty za všechny druhy zboží. Nejvyšší růst tržeb – o 23,1 procenta – zaznamenal prodej zboží přes internet nebo prostřednictvím zásilkové služby. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Celkové maloobchodní tržby v květnu vylétly o 7,9 procenta a předčily očekávání 5,3% růstu dle konsensu Bloomberg.

Stavební výroba v květnu meziročně vzrostla o 11,9 procenta. Po očištění od sezónních vlivů byla produkce na úrovni předchozího měsíce. Počet vydaných stavebních povolení se zvýšil o 5,5 procenta. Zahájeno bylo o 25,7 procenta bytů méně ve srovnání s předchozím rokem.

Newsletter