Euro navyšuje zisky proti dolaru a překonalo hranici 1,1800 EURUSD. Posilují i procyklické měny. Měny regionu drží ztráty, jediná koruna je smazala na úroveň otevírací ceny kolem 25,65 za euro.

Česká letiště by v budoucnosti mohlo střežit o 200 policistů víc

O bezpečnost na mezinárodních letištích v Česku by se v budoucnosti mohlo starat o 221 víc policistů než dosud. Vyplývá to z analýzy, kterou vypracovalo ministerstvo vnitra. ČTK to zjistila z podkladů, které jsou nyní v připomínkovém řízení. Materiál by brzy měla projednat vláda. Pokud by kabinet s posílením policie na letištích souhlasil, tak nábor a výcvik nových policistů potrvá zhruba dva roky. Roční náklady na posily se odhadují na více než 116 milionů korun, další peníze by pak byly potřeba na jejich vybavení.

Vyšší počet policistů by se týkal zejména pražského letiště Václava Havla, kam by mohlo přijít 200 policistů. Zbývající dvě desítky by pracovaly v Pardubicích, Brně, Karlových Varech a Ostravě. „Důvodem je zejména fakt, že počet odbavených cestujících i letů je na těchto letištích několikanásobně nižší,“ stojí v materiálech, které jsou v připomínkovém řízení.

Analýza v připomínkovém řízení je reakcí na dříve zamítnutý požadavek pražského letiště, které například chtělo legislativně získat větší pravomoci pro pracovníky ostrahy. Plánuje totiž posílit bezpečnost před letištními terminály, chce také doplnit bezpečnostní procesy pro přijíždějící auta a pasažéry. Alternativou, aby plány letiště fungovaly, by mělo být posílení stavů policie.

Letiště mělo v plánu, že by pracovníci ostrahy například mohli zastavovat auta, provádět kontroly nebo zjišťovat totožnost lidí mimo letištní terminály. Podle podkladů ale není potřeba měnit zákony. Ostraha může dělat základní hlídkovací činnost a tipovat podezřelé osoby či vozidla na území, které je ve vlastnictví letiště. „Při podezření nutnosti provést další úkony, k nimiž pravomoci bezpečnostní pracovníci nemají, je nutné řešení situace předat policii,“ stojí v materiálech.

Ostraha například podle podkladů může mimo terminál požadovat prohlídku zavazadla cestujícího, protože se nachází pozemku, který patří letišti. Kontrolovaný člověk však nemůže být k prohlídce donucen. V případě, že odmítne, bude muset ostraha zavolat policii.

Největší tuzemské letiště zlepšuje ostrahu poslední dva roky. V minulosti vláda schválila investice přes 100 milionů korun do různých opatření. Venkovní prostory letiště například hlídají brány s kamerami, které snímají registrační značky aut a jejich řidiče. Nové vstupní přístroje zase kontrolují cestovní doklady nebo palubní lístky ve veřejné části letiště. Policisté také trénují zásahy v prostorech letiště na speciální střelnici.

Newsletter