Dolar podpořil nad konsensus trhu lepší výsledek indexů PMI průmyslu a služeb. Sílí v dolarovém indexu i vůči euru, a to pod 1,1850 EURUSD. Oslabující euro proti dolaru dostalo korunu nad 26,30 za euro.

Česká platební bilance v březnu skončila v přebytku 26,7 miliardy

Běžný účet platební bilance, který zahrnuje veškeré ekonomické transakce české ekonomiky se zahraničím, skončil v březnu v přebytku 26,7 miliardy korun. Uvedla to dnes Česká národní banka. V únoru činil přebytek 33 miliard korun. Za celý loňský rok platební bilance poprvé v historii země skončila přebytkem, a to 26,1 miliardy korun.     

Přebytek obchodu se zbožím a službami činil v březnu 29 miliard korun. Bilance prvotních důchodů byla v pasivu 23,9 miliardy korun, byly vyplaceny dividendy ve výši 22,8 miliardy. V prvotních a druhotných důchodech je zahrnuto aktivní saldo převodů z rozpočtu EU do ČR 24,4 miliardy, doplnila ČNB.     

Odliv kapitálu na finančním účtu byl 19,6 miliardy korun a saldo přílivu zahraničních investic 13,1 miliardy. Saldo přílivu přímých investic, tedy čistých výpůjček ze zahraničí, v ročním úhrnu v posledních měsících stagnuje. Saldo odlivu portfoliových investic 4,3 miliardy korun bylo ovlivněno zvýšením investic rezidentů do nerezidentských cenných papírů. Saldo portfoliových investic v ročním úhrnu vykazuje pozvolné zvyšování odlivu kapitálu.

Newsletter