Česká skupina Solek Group připojila solární elektrárnu do chilské sítě

Česká investiční skupina Solek Group připojila svoji solární elektrárnu Parque Solar Cuz Cuz do chilské sítě Conafe a začala zásobovat elektřinou více než 2770 domácností. To odpovídá městům velikosti Čáslavi nebo třeba Domažlic. Elektrárna se nachází zhruba 300 kilometrů severně od hlavního města Santiaga a je jedinou solární elektrárnou nejen v Chile, ale v celé Jižní Americe, kterou postavila a provozuje ryze česká firma.

Elektrárna o instalovaném výkonu 3,07 MWp se rozkládá na ploše více než 11 fotbalových hřišť. Její solární panely jsou umístěné na speciálních natáčecích stojanech, které umožňují maximálně využívat sluneční svit v průběhu celého dne. Chile je z pohledu osvitu jednou z nejlepších lokalit na světě. Například ve srovnání s Českem tu stejný panel vytvoří 2,5krát víc energie. A v kombinaci s natáčecím systémem můžeme říci, že provozujeme jednu z nejefektivnějších solárních elektráren na této planetě,“ vysvětluje majitel Solek Group Zdeněk Sobotka.

Češi se na stavbu elektrárny připravovali od roku 2014, první stavební práce začaly na jaře loňského roku a za necelý rok byla elektrárna kompletně dokončena. „Potýkali jsme se s mnohými těžkostmi, zasáhla nás například třítýdenní stávka celníků. I díky vstřícnému přístupu místních a důkladné přípravě jsme ale vše překonali a úspěšně začali dodávat proud do sítě,“ dodává Sobotka.

Newsletter