Euro drží zisky kolem úrovně 1,2170 EURUSD, dolarový index se obchoduje na úrovni dnešní otevírací ceny. Z měn regionu je v zisku pouze zlotý. Koruna obrátila do mírné ztráty, stále se ale obchoduje pod 25,60 za euro.

Česká spořitelna dosáhla v portfoliu hypoték rekordních 250 miliard Kč

Česká spořitelna dosáhla v poskytování hypotečních úvěrů historického milníku. Ke konci září 2018 překročila hranici 250 miliard korun v portfoliu hypoték. To je největší objem hypoték od poloviny devadesátých let, kdy Česká spořitelna začala úvěry na bydlení klientům poskytovat. Zatímco dosáhnout hranice 200 miliard korun v porfoliu hypoték trvalo 10 let, k dosažení 250 miliard stačily pouhé dva roky.

„Těší nás, že statisíce lidí v ČR mají díky nám nové nebo lepší bydlení. Dosažení tohoto milníku přichází v době, kdy lze do budoucna předpokládat celkové ochlazení trhu s hypotečními úvěry. Doba nízkých úrokových sazeb u hypoték vlivem situace na finančním trhu skončila a do konce roku očekáváme další zvyšování sazeb,“ říká Radek Vachulka, manažer hypoték České spořitelny a dodává: „Očekáváme, že díky zpřísnění pravidel ze strany centrální banky poklesne zájem o hypotéky o čtvrtinu a nadále vzroste poptávka po hypotékách s dlouhodobou fixací, které již tvoří takřka dvě třetiny z nových hypoték. Z dlouhodobějšího pohledu bude mít regulace dopad i na vývoj celkového portfolia hypoték,“ dodal Radek Vachulka.

Zajímavé statistiky České spořitelny k hypotékám pro fyzické osoby:

hypoteční úvěry poskytuje od listopadu 1995;

za posledních 10 let poskytla hypotéky v objemu 360 miliard korun;

nejúspěšnější rok byl 2017 s objemem téměř 63 miliard korun;

za poslední desetiletí se nejvyšší průměrná sazba zvýšila na 5,7 % (v roce 2008), nejnižší sazba pak klesla na 1,8 % (2016);

do roku 2015 hrála prim fixace na 5 let, od roku 2016 se začínají prosazovat delší fixace na 8, 10, 15 a 20 let;

největší poskytnutá hypotéka byla ve výši 55 milionů korun (2013).

Newsletter