České deníky: Evropa selhává v boji s džihádisty na svém území

O lehkosti, s jakou dokážou islamističtí teroristé zaútočit v centru EU, a neschopnosti Evropy podobným útokům předcházet a bránit se jim, píšou komentáře v dnešních českých denících. Upozorňují, že teroristé nalézají zázemí v místních muslimských komunitách, což je podle autorů dokladem selhání evropské imigrační a integrační politiky. Při úterních atentátech v Bruselu na letišti Zaventem a v metru, ke kterým se přihlásila organizace Islámský stát, přišly o život asi tři desítky lidí.

Z teroristických útoků, které paralyzují západní společnost, se podle Mladé fronty Dnes (MfD) stala pravidelná realita a politici EU dokážou reagovat jen omílanou bezzubou mantrou o útocích na otevřenou demokracii. „Představte si, že by takto reagovali v Izraeli,“ cituje deník twitterový komentář k tomu, že se šéfka diplomacie EU Federika Mogheriniová rozplakala při tiskové konferenci k atentátům.

MfD jako jednu z možných motivací pro bruselské útoky zmiňuje snahu ukázat, že teroristická síť funguje i po zatčení jednoho z hlavních strůjců loňských pařížských atentátů Salaha Abdeslama. „Jásot z pátku po dopadení Abdeslama byl předčasný – stejně jako jásot po zabití Usámy bin Ládina, jehož al-Káida žije dál, navíc předstižena ještě výkonnějším Islámským státem,“ píše deník. Podle něj přitom nynější stav věcí nedává naději na změnu. „Solidaritu se (Evropa) naučila dobře. Nic víc už ne,“ končí komentář MfD.

Podle Hospodářských novin (HN) začala Evropa jen pomalu vnímat změnu prostředí ve svém okolí. „Útoky jako ten v Bruselu urychlují proces, jímž se Evropa drolí zevnitř, což je přesně to, co islamisté chtějí,“ napsal deník. Evropští politici prý přitom zatím nedávají najevo, že by tento proces mohli nějak zvrátit. Hrozí tak, že v EU posílí zastánci uzavření hranic. „Přežití schengenského prostoru v jeho nynější podobě je po útocích v Bruselu opravdu v sázce,“ varuje list.

Džihádisté přesunují bojiště do Evropy a ani k tomu nepotřebují rozvrácené státy, píše se ve sloupku Lidových novin (LN). Deník si všímá hlavně zázemí, které měl po čtyři měsíce terorista Abdeslam v komunitě bruselských muslimů. „Nepomůže bombardování Islámského státu v Orientu. Nepomůže říkat mu takzvaný nebo Daiš. Nepomůže žádný hotový recept. Zatím by stačilo nazývat věci pravým jménem: že prioritou je zápas o toto zázemí,“ podotkl autor sloupku.

Také podle komentátora Práva je třeba změnit dosavadní postoj evropských politiků. „Nezbude také než připravit nové postupy, aby bylo možné teroristické hrozbě lépe čelit. Dramatické prohlášení o nezastrašitelnosti demokratické společnosti ani demonstrační mobilizace státní moci a další estrády, které politici pořádali loni v reakci na krvavé útoky v Paříži, určitě nestačí,“ uvedl list. Předpokládá také zvýšený tlak na důslednější kontrolu uprchlíků přicházejících do Evropy i na naprosté uzavření evropských hranic.

Islamistický teror se stupňuje navzdory obecnému ústupu terorismu, varuje komentář v deníku E15. Míní, že útoky se odehrály právě v Paříži a Bruselu proto, že zdejší muslimská ghetta jsou příhodným podhoubím pro vznik teroristických spících buněk. „S každým dalším útokem pozorujeme selhání evropské imigrační a integrační politiky v přímém přenosu,“ píše list, podle kterého je proto třeba imigrační politiku zásadně přehodnotit.

Newsletter