České deníky: Sobotkovy změny ve vládě nahrají Babišovi

Předseda ANO Andrej Babiš a předseda KSČM Vojtěch Filip se mohou radovat, lepší scénář by nevymysleli, komentují dnešní Lidové noviny vládní změny, které v pátek provedl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Také podle komentáře Práva jsou personální změny dárkem pro Babiše a navíc i pro prezidenta Miloše Zemana.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier mnohé iritoval, ale proč měnit ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, kterého kritizoval zejména arcinepřítel Babiš, ptá se v LN komentátor Petr Kamberský. Společným jmenovatelem obou výměn je pražská ČSSD, jejíž hlasy Sobotka nutně potřebuje, píše. Podle komentátora obětoval Sobotka dva své ministry výměnou za hlasy pražské stranické organizace. Jejich nástupci Jan Chvojka ani Miloslav Ludvík sociální demokracii žádné nové hlasy nepřinesou, ale premiér se díky nim nejspíše udrží v čele strany i po sjezdu, míní autor v LN.

Sobotka odvoláním Dienstbiera zcela odpískal svůj povolební záměr získat obyvatele velkých měst a mladé voliče, konstatuje Alexandr Mitrofanov v Právu. Připomíná aféru kolem „kulichů“, tedy protekčních pacientů, šéfa motolské nemocnice Ludvíka, který má nahradit Němečka v křesle ministra zdravotnictví. „Babiš by ho mohl těmi kulichy umlátit, kdyby chtěl, protože větší dárek jeho tažení proti ´proti zkorumpovaným tradičním politikům´ mu Sobotka snad ani dát nemohl,“ poznamenává. Němeček byl navíc ten, po jehož hlavě toužil Babiš nejvíc, „takže dvě koblihy Babišovi“, uvádí Právo.

Další dva dárky směřují na Hrad a k bratrstvům v ČSSD. Tam i onde si přáli Dienstbierův pád, píše Právo. Pro Sobotku jde o riskantní investici. Nic nenaznačuje, že by Sobotkova opatření byla tím průlomem, který by měl zastavit úprk voličů ČSSD k Babišovi. Spíš to má podobu Sobotkova boje o vlastní politický krk, dodává Právo.

Newsletter