České domácnosti bankám dluží téměř 1,25 bilionu korun

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí v březnu vzrostly meziměsíčně o šest miliard na 1,246 bilionu korun. Meziročně to je o 36 miliard korun více. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka.

Naproti tomu zadluženost podniků meziměsíčně klesla, od února se snížila o 88 milionů na 1,047 bilionu korun. Proti loňskému březnu ale firmy dlužily bankám o 57 miliard korun více.

Na jednodenních vkladech měly domácnosti u finančních institucí uloženo 1,405 bilionu korun. Od února se objem vkladů zvýšil o šest miliard, meziročně byl vyšší o 151 miliard korun. Na účty s výpovědní lhůtou domácnosti uložily v meziročním i meziměsíčním srovnání méně. Koncem března tam měly 303,7 miliardy Kč, což je o 5,1 miliardy méně než v únoru a o 27,6 miliardy méně než loni v březnu.

Centrální banka poskytuje statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

Newsletter