České gripeny dnes začaly hlídat islandské nebe.

České gripeny dnes odpoledne začaly hlídat islandské nebe. Během úterý a dneška jednotka získala potřebnou certifikaci, která potvrdila její schopnost ostrého nasazení. ČTK to v tiskové zprávě sdělil Marek Maxim Švancara z českého kontingentu.

Pětice českých stíhacích letounů JAS-39 Gripen odletěla na Island ve čtvrtek. Nad ostrovním státem působí již potřetí, tentokrát vyzbrojena novým typem raket. První dny se piloti a technici chystali na certifikaci. „Tato certifikace je nutná k zaujetí ostré hotovosti, kterou budou držet české letouny JAS-39 Gripen při ochraně vzdušného prostoru členského státu NATO,“ uvedl Švancara.

Inspektoři se při samotné kontrole zaměřili především na dodržení časových norem při vyhlášení takzvané hotovosti a zachování správných postupů. „Kontrola připravenosti vrcholí cvičným vzletem dvou letounů JAS-39 Gripen,“ popsal velitel mise Jaroslav Tomaňa. Další český letoun při tom simuluje nepřítele. Podle jeho zástupce Tomáše Merty musí piloti počítat s odlišnými povětrnostní podmínky. Nad moře proto musí létat se speciální výstrojí, ke které kromě výškového vybavení patří i neopren.

„Velmi oceňuji úsilí všech příslušníků jednotky, které tomuto okamžiku předcházelo, ať již během předchozí přípravy v ČR či v posledních dnech přímo na Islandu,“ poznamenal k získání certifikace náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Newsletter