České rezervy nafty uložené v Německu podle Němců nepatří Česku

Insolvenční správce německé firmy Viktoriagruppe v předběžném rozhodnutí neuznal, že nafta uložená v jejím německém skladu patří České republice. Naftu tam měla uskladněnu Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Novináře o tom dnes informoval její předseda Pavel Švagr. S rozhodnutím insolvenčního správce nesouhlasí. Řekl, že během prosince mu SSHR poslala desítky dokladů o tom, že nafta náleží Česku. Hodnota nafty činí několik set milionů korun. 

Správa hmotných rezerv připravuje odpověď, ve které bude argumentaci insolvenčního správce napadat. „Máme totiž faktury za nákup nafty i faktury, které jsme platili za její oceňování. Uskladnění nafty v Německu zaručuje také mezinárodní dohoda podepsána s německou vládou v roce 2004. A dokonce i němečtí celníci při kontrolách v Kraillingu v dokumentech uvádějí, že jde o zásoby České republiky,“ řekl Švagr. 

Podle něj správce argumentuje například tím, že v roce 2010 byla při převozu české nafty do Německa smíchána česká nafta s naftou firmy Viktoriagruppe. 

Stát má podle SSHR zásoby nafty zhruba na 95 dnů, povinných je 90 dnů. Viktoriagruppe skladovala zásoby na 2,5 dne, z toho v Německu by měly být v současné době zásoby asi na dva dny. 

Stát už v listopadu odvezl své palivo z českých skladů firmy Viktoriagruppe. Skončilo v nádržích státní společnosti Čepro. 

Newsletter