Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

České spotřebitelské ceny v červenci zpomalily růst, proti červnu klesly

Meziroční inflace v červenci zpomalila na 0,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu méně než v červnu. Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o 0,1 procenta, zejména kvůli zlevnění potravin a nealkoholických nápojů, respektive zeleniny. Klesly také ceny oděvů a obuvi, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

Také za zpomalením meziroční inflace je podle ČSÚ hlavně vývoj cen potravin a nealkoholických nápojů, letos v červenci byly totiž o jedno procento levnější než před rokem ve stejný měsíc. Prohloubil se meziroční cenový pokles pohonných hmot, které v červenci stály o 10,8 procenta méně než loni touto dobou. Zelenina v červenci meziročně zlevnila o 2,7 procenta. Ceny běžného pečiva klesly o 3,6 procenta, mouky o 2,1 procenta, masa o 3,4 procenta a například mléka o 14,7 procenta.

Ceny některých dalších komodit rostly meziročně pomaleji než o měsíc dřív. Zemní plynu zdražil o 1,7 procenta, zatímco v červnu činil meziroční růst 4,5 procenta. Zpomalil růst cen piva, a to na 1,3 procenta z 3,3 procenta v červnu.

Na zvyšování meziroční cenové hladiny naopak „tlačily“ zejména alkoholické nápoje a tabák, kde ceny tabákových výrobků vzrostly v červenci za rok o 8,6 procenta.

Meziměsíčně výrazně zlevnila zelenina – o 9,8 procenta, přičemž ceny brambor klesly v červenci oproti červnu dokonce o 25 procent.

Analytici zpomalení meziroční inflace na 0,5 procenta očekávali a upozorňovali, že důvodem je vysoká srovnávací základna z loňského roku, kdy rostly ceny energií.

Newsletter