Česko chce pořádat Světové fórum měst v roce 2020

Česká republika se chce ucházet o pořádání kongresu Světové fórum měst v roce 2020. Fórum pod záštitou Organizace spojených národů se věnuje problematice rozvoje měst a bydlení ve městech. Návrh ministerstva pro místní rozvoj (MMR) na svém pondělním zasedání projedná vláda. Termín pro podání nabídky je 15. září, náklady na uspořádání kongresu MMR odhaduje na 397 milionů korun.

Fórum se koná v sudých letech pravidelně od roku 2002. Počet účastníků pro akci v roce 2020 odhaduje OSN na 18.000 osob. Dosavadních sedm kongresů se konalo v sedmi zemích – šlo o Keňu, Španělsko, Kanadu, Čínu, Brazílii, Itálii a Kolumbii. Dosud nikdy ho tedy nepořádala země střední a východní Evropy.

„Fórum v Praze by mohlo představovat celosvětovou platformu pro setkání významných osobností, ať už politiků, architektů, ekonomů nebo starostů. Je to unikátní příležitost pro propagaci České republiky na globální úrovni, pro podporu kongresové turistiky a zejména pro pozitivní zviditelnění ČR,“ uvádí MMR v předkládací zprávě.

Návrh MMR podává také na základě zkušenosti s uspořádáním kongresu Evropský habitat, který se konal v Praze v březnu letošního roku a zúčastnilo se ho zhruba 4000 lidí.

Náklady na akci MMR odhaduje na 222 milionů Kč, včetně desetiprocentní rezervy a DPH. Z toho 38 milionů korun by šlo na bezpečnostní opatření. Dalších 175 milionů by Česká republika zaplatila do fondu OSN ve čtyřech ročních splátkách.

Podle neoficiálních informací MMR zaslalo předběžnou přihlášku sedm zemí. O pořadatelské zemi rozhodne OSN 20. října letošního roku v poslední den konání summitu Habitat III v Ekvádoru.

Newsletter