Česko je připraveno na tvrdý brexit

Poslanecká sněmovna dnes, 23. ledna 2019, schválila ve zrychleném projednávání zákon pro případ vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie bez dohody. Zákon, který připravilo Ministerstvo vnitra (MV), řeší nejen postavení Britů v Česku, ale také chrání cca 40 000 českých občanů žijících v Británii.

Zákon, který připravilo MV ​pod vedením Jana Hamáčka (ČSSD) pro případ tvrdého brexitu, schválila vláda 7. ledna tohoto roku. Ministr vnitra Jan Hamáček následně přesvědčil zástupce politických stran o nutnosti schválit zákon zrychleně. Mj. i proto, že případný tvrdý brexit hrozí již 29. března 2019. „Jsem rád, že se podařilo přesvědčit poslance o nutnosti schválit zákon zrychleně. Garancí současných podmínek Britů u nás chráníme také 40 000 našich občanů ve Spojeném království,“ okomentoval Jan Hamáček přijetí návrhu, na kterém MV spolupracovalo s dalšími resorty.

Zákon recipročně garantuje práva britských občanů v ČR a jeho cílem je mj. zajistit co nejlepší postavení Čechů žijících ve Velké Británii. Legislativní úprava řeší např. dílčí otázky spojené s pobytem, uzavíráním manželství, nabýváním občanství ČR nebo přístupem na trh práce. Současně upravuje i status vysokých škol i uznávání odborných kvalifikací. Bez přijetí speciální právní úpravy by se přibližně 8 tisíc občanů Spojeného království legálně pobývajících v České republice ocitlo od 30. března 2019 ve stejném postavení jako ostatní cizinci ze zemí mimo Evropskou unii.

Zákon bude platit v případě, že Spojené království vystoupí z EU bez dohody o vystoupení. Pokud následně dojde před 31. prosincem 2020 k dohodě o vystoupení, zákon pozbude platnosti. Jestliže k dohodě nedojde, právní postavení britských osob se od 31. prosince 2020 bude v Česku řídit platnými předpisy pro státní příslušníky a právnické osoby třetích zemí.

Newsletter