Česko kvůli byznysu s Čínou přehlíží lidská práva, píšou Slováci

Česko kvůli byznysu s Čínou přehlíží porušování lidských práv čínským komunistickým režimem, napsal dnes slovenský list Sme k návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v ČR. Slovenská média si všímají zejména vyjádření českého prezidenta Miloše Zemana a také slavnostní ceremoniál, který provázel zahájení návštěvy čínského politika.

„Třídenní zastávka Si Ťin-pchinga v Praze dokonale opisuje vývrtku v české zahraniční politice, jejímž architektem je Miloš Zeman,“ uvedl list k dřívějším výrokům českého prezidenta v rozhovoru s čínskou televizi CCTV. Zeman v něm kritizoval politiku minulé české vlády, která podle něj podléhala Spojeným státům a Evropské unii. Toto vyjádření hlavy českého státu podle deníku „nesymbolizuje nic jiného než zánik takzvaného polistopadového konsenzu o jednoznačné euroatlantické orientaci“.

„Zemanovo dvoření a bezpáteřní nadbíhání čínským mandarínům, jakož i vedoucí úloha kapitálu (čínské investiční skupiny) CEFC, který je netransparentního, pochybného původu, daleko překračují rámce takříkajíc přijatelného pragmatizmu,“ poznamenal deník.

List Denník N poukázal na podobný postoj předních slovenských a českých politiků k představitelům Číny. Připomněl, že v roce 2009 tehdejší slovenský prezident Ivan Gašparovič během návštěvy tehdejšího čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa v Bratislavě nezmiňoval otázku lidských práv. „Pro Miloše Zemana jsou investice dlouhodobou prioritou, ale náklonnost ke svému hostu vyjádřil ještě jasněji – dvěma návštěvami v Pekingu, obdivem ke stabilitě této země či celkem čerstvým prohlášením, že mezi Čínou a bývalou českou vládou byly velmi špatné vztahy, protože bývalý český kabinet podléhal tlaku USA a Evropské unie,“ napsal deník.

Podle portálu Aktuality.sk je oficiální nadšení z návštěvy čínského prezidenta v ČR zbytečnou prací navíc. „Když jde o byznys a ekonomická partnerství, stačí běžné pracovní metody obchodníků. Česko je (ještě stále) členskou zemí unie a státem, ve kterém je komunismus jiným slovem pro útlak a nesvobodu,“ uvedl portál, který uvítání Si Ťin-pchinga v ČR označil za pompézní. S nadsázkou si také položil řečnickou otázku, zda se v pražských hospodách začne místo svíčkové vařit kung-pao.

List Pravda napsal, že branou do regionu střední Evropy se pro Číňany stala Česká republika. Deník zmínil investice skupiny CEFC v Česku či její údajnou snahu získat poloviční podíl ve finančních skupinách J&T a Penta, které vlastní značná aktiva nejen v ČR, ale i na Slovensku.

Newsletter