Česko možná zablokuje přijetí pravidel pro boj s daňovými úniky

Česká republika by v pátek na jednání ministrů financí členských zemí EU mohla zablokovat přijetí nových pravidel, která mají usnadnit boj s daňovými úniky velkých firem. Návrh předložila Evropská komise v lednu a dosud se o něm vyjednávalo. Nyní ale českou podporu návrhu ministr Andrej Babiš spojuje se svou snahou získat možnost širšího využití systému přenesené daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty (DPH), známého jako „reverse charge“.

V anglicky psaném prohlášení, které dnes ministerstvo financí zveřejnilo na svém webu, Babiš zdůraznil, že návrh nových pravidel proti firemním daňovým únikům podporuje. Jejich prosazení však svázal právě se svou snahou o reverse charge, kterou pokládá za významnou pro boj s podvody na DPH.

„Bez tohoto silného propojení se balíček proti neplacení přímých i nepřímých daní rozpadne,“ stojí v textu. Česko chce získat možnost pilotního projektu rozšíření systému přenesené daňové povinnosti a především možnost samo a rychle se rozhodovat v oblastech, kde zjistí závažné podvody s DPH. Evropská komise by měla v pátek přijít s analýzou této žádosti.

Novinářům dnes Babiš řekl, že ještě před pátečním jednáním v Lucembursku se sejde s eurokomisařem pro finanční otázky, daně a cla Pierrem Moscovicim. „Pro nás je priorita a hlavní zájem prosadit ten pilot. Pro ostatní státy má samozřejmě korporátní daň větší cenu,“ poznamenal ministr Babiš.

Newsletter