Česko musí podle Sobotky zachytit technologické změny

Česko musí zachytit technologické změny v podobě digitalizace, které přicházejí do průmyslu, aby zůstalo konkurenceschopné do dalších desetiletí. Při dnešní návštěvě digitálního závodu společnosti Siemens v bavorském Ambergu to řekl český premiér Bohuslav Sobotka. K modernizaci je podle něj nutné například zlepšit připojení na vysokorychlostní internet nebo posílit partnerství mezi privátními firmami a technickými vysokými školami.

„Pokud chceme udržet konkurenceschopnost českého průmyslu, tak musíme zachytit tu obrovskou technologickou změnu, která přichází. Pokud tu technologickou změnu zachytíme, pak budeme úspěšní příštích dvacet, třicet, možná padesát let,“ uvedl Sobotka. V opačném případě by se podle něj i v Česku mohla opakovat situace finské firmy Nokia, která podle něj neunesla tlak technologických změn.

Sobotka dnes také vyjádřil přesvědčení, že česká prosperita je těsně spojena s prosperitou Bavorska a naopak. Bavorský ministerský předseda Horst Seehofer dnes továrnu v Ambergu také navštívil. Sobotka rovněž vyzval společnost Siemens, aby v Česku investovala do digitalizace svých závodů.

Provoz Siemensu v Ambergu ročně vyrobí kolem 15 milionů průmyslových automatizačních systémů, které najdou využití v automobilovém průmyslu, farmacii, ale například také při řízení lyžařských vleků nebo palubních systémů lodí. Tři čtvrtiny výrobního procesu jsou v závodu plně automatizované.

I to byl důvod, proč dnes Sobotka do Ambergu zavítal. Jeho vláda loni v srpnu schválila akční plán rozvoje digitálního trhu, který se věnuje například výstavbě vysokorychlostních internetových sítí, digitálnímu vzdělávání na školách, digitalizaci průmyslu nebo podpoře začínajících inovativních firem.

Newsletter